558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde sedm:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Polanka - 4 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
  Zuzana - 2 km
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Historie chaty Skalky

Nejvýraznějším horským hřebenem Těšínských Beskyd na moravsko-slovenské hranici je hřeben Velkého Polomu, který vidíme už z dálky, když přijíždíme k Jablunkovskému průsmyku. K oblasti Velkého Polomu patří rozsochy směřující na západ, sever, severovýchod a jihovýchod, do údolí Lomné, Mosty u Jablunkova a do povodí Kysuce. Na severovýchod v nadmořské výšce 932 m leží vrchol Skalky.

Pod Velkým Polomem Klub československých turistů v Orlové postavil v roce 1924 turistickou útulnu a právě německý turistický spolek Beskidenverein, sekce Český Těšín přišel se záměrem postavit v bezprostřední blízkosti této české útulny svou chatu. Nakonec však bylo od tohoto záměru upuštěno a vybrána byla asi 2 km vzdálena, k jihu se svažující louka pod vrcholem Skalky.

S výstavbou chaty bylo započato na jaře v roce 1928 a ještě téhož roku dne 7. října došlo k jejímu otevření. Byla to budova značných rozměrů, provedená ze dřeva, třípodlažní s využitím kamenného suterénu a podkroví. V přízemí byly restaurační místnosti s bufetem a kuchyní, v patrech pak 12 pokojů pro hosty, 3 ložnice s 60 lůžky a stejný počet míst nouzových; v suterénu byl sklad, místnost pro uložení lyží, sušárna a koupelna. Do chaty byl zaveden elektrický proud a vodovod. Chata byla v provozu i za druhé světové války a koncem okupace zde byli nasazeni vojáci německé armády. Po válce přešla do majetku KČST. Poté, co po roce 1948 byl KČST zlikvidován se v chatě vystřídalo několik majitelů.

V roce 1991 dostal chatu pod svoji správu KČST - Beskydská oblast. Od října 1994 probíhala na chatě rozsáhlá rekonstrukce svépomocí a od února 1998 roku měla chata sloužit veřejnosti i s ubytovací částí.

Ve středu dne 7. ledna 1998 roku však z nezjištěných důvodů chata vyhořela do základů. V té době v chatě nikdo nebyl a požár zpozoroval náhodný turista, který událost okamžitě nahlásil. Po asi 40 minutách se k chatě dostavil první požární vůz. V té době plameny šlehaly ze všech oken a část střechy byla už zborcená. Na Skalce a v okolí leželo tenkrát okolo 15 centimetrů sněhu, proto dojezd byl velmi ztížen. Nakonec se hasičům podařilo zachránit drobné stavby včetně nové kotelny. Díky nesmírné obětavosti dobrovolníků a turistů, obecního úřadu v Mostech u Jablunkova a jeho tehdejšího starosty, dalších organizací a finanční pomoci formou darů, byla nová chata vybudována a od Vánoc 1999 došlo k otevření restaurace a následně k dokončení ubytovací části a provedeny další potřebné úpravy. Nový objekt byl postaven na původních základech, je zděný z cihel a obložený dřevem tak, aby se budova, která je kopií původní dřevěné stavby z roku 1928 se ničím nelišila.

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií