558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
So, Ne, SvátkyZAVŘENOProsinec - Leden
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde pět:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
   
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Návštěvnické centrum opevnění Šance

Příhraniční region Těšínské Slezsko je region s bohatou historií. Významným historickým prvkem spojující region česko-polsko-slovenského trojmezí je systém opevnění Šance, který byl postupně budován od počátku 16. století. Je tvořen mnoha prvky opevnění, které se mnohdy dodnes nacházejí na Česko-Polské a Česko-Slovenské hranici od Koniakowa, přes Hrčavu, Studeničné, Čierné, Svrčinovec až po Mosty u Jablunkova, kde byla hlavní základna, Velká Šance. Nedaleko tohoto opevnění se nachází nové návštěvnické centrum. Budova návštěvnického centra byla postavena v rámci společného česko-slovenského projektu Geopark Megoňky - Šance spolufinancovaného Evropskou unií z EFRR v rámci programu INTERREG V-A SK-CZ 14-20, „SPOLOČNE BEZ HRANÍC“, r.č. 304021C821. Více o projektu zde

V nově postavené, stylové budově je vytvořena interaktivní expozice, která návštěvníka netradiční, neotřelou a zábavnou formou uvede do historie fungování systému opevnění Šance. Návštěvnické centrum opevnění Šance je lokalizováno v těsné blízkosti areálu opevnění ze 17. století (postaveno v roce 1621) v místní části Mosty-Šance. Interaktivní aktivity jsou zaměřeny na rodiny s dětmi a školy, své si najdou i dospělí. Všichni si mohou vyzkoušet např. jak funguje dělo, jak se vyrábí střelný prach, jak zněla dobová hudba, jak se staví pevnost, zahrají si tematické elektronické hry i hmatové aktivity. Na vlastní oči si prohlédnou 3D model pevnosti apod.
Více informací se dozvíte na webových stránkách www.opevneni-sance.cz.

Provozovatelem Návštěvnického centra opevnění Šance je GOTIC, příspěvková organizace. Organizace s 12letou historií a zkušenostmi v provozování Turistického informačního centra v centru Mostů u Jablunkova, provozováním interaktivního muzea v Dřevěnce na Fojtství zaměřeného na propagaci gorolských lidových zvyků a tradic. GOTIC je od 1.1.2020 provozovatelem nově vznikajícího návštěvnického centra Skutečnost spojení TIC a návštěvnického centra pod jednou hlavičkou GOTIC významně přispěje k snazší propagaci prostřednictvím sítě informačních center a vytvořených systému propagace. TIC sídlí na rozdíl od Návštěvnického centra v samotném centru obce, může tak intenzivně oslovovat návštěvníky obce a informovat je novém produktu zaměřeného do velké míry na rodiny s dětmi. Pro tuto skupinu osob je stále v Mostech u Jablunkova nedostatek aktivit, především v době nepříznivého počasí (většina nabízených aktivit v obci je venkovních).

Vybavení centra a výběr interaktivních prvků je navrženo s cílem návštěvníka uvést netradiční, neotřelou a zábavnou formou do historie fungování opevnění Šance, jež tvoří jedinečnou historii. Pořízení interaktivní expozice bylo realizováno v rámci projektu „Opevnění Šance – společná historie, která spojuje dodnes“, registrační číslo CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0002274, který je spolufinancován z FMP Euroregionu TS – ŚC Programu Interreg V-A 2014-2020 ČR-Polsko. Více o projektu zde.

model vojaka

Interaktivní expozice je rozdělena do několika témat:

Téma: Elektronický prosvětlovací model
- obsahuje letecký snímek pevnosti v současném stavu s obrázky z jednotlivých částí pevnosti, na okraji stolu jsou popisy prvků vyskytujících se v pevnosti. Každý popis má tlačítko, které když se stiskne, tak se rozsvítí ilustrace, jak mohla vypadat v době fungování pevnosti
- „Kvízový šuplík“ – elektronické přiřazovačky s otázkami z historie pevnosti, správná odpověď se prosvětlí po zmáčknutí tlačítka
- Šuplík „Hudba v armádě“ – zvukové a obrazové ukázky. Obsahem je ilustrace a krátký popisek s armádními hudebními nástroji – bubny, dudy, píšťaly. Je zde prezentováno, že hudba byla v průběhu dějin využívána nejen k udávání pochodovému rytmu, ale zároveň se nástroje využívaly k udávání povelů během bitvy.

prosvetlovaci model

Téma: Balistika
- Interaktivní stůl se dvěma pružinovými děly o velikosti cca 25 x 15 x 10 cm a hradbou pevnosti. Návštěvníci si můžou vyzkoušet ostřelovat hradbu pevnosti malými dřevěnými/plastovými kuličkami a pokusit se trefit za hradbu. Děla se dají naklopit pouze vertikálně, aby se nedalo střílet mimo stůl. Zadní stěna stolu je zakončena záchytnou plachtou, aby projektily nelítaly po celé místnosti. Stůl bude doplněn grafikou s principem balistiky a ostřelováním pevnosti.
- Šuplík „Výroba střelného prachu“ - čichové prachovnice se surovinami na výrobu střelného prachu (ledek, síra, dřevěné uhlí). Prachovnice budou zajištěné tak, aby je návštěvník nemohl otevřít. Pro pochopení výroby střelného prachu je doplněno grafikou se zajímavostmi z výroby střelného prachu.
- Šuplík „Dělové koule“. V šuplíku je ukázka několika dělových koulí na potěžkání na lanku. Dále šuplík obsahuje grafiku s vývojem dělostřelectva v průběhu fungování pevnosti

miniaturni dela

Téma: Dotykový stůl
- Na stole jsou umístěny dotykové modely – řez mušketou s funkčním zámkem (možnost vyzkoušet funkčnost), křesadlo, dřevěná lopata s okovanou špicí, morgenstern, skleněný granát. Každý exponát má krátké vysvětlení, k čemu sloužil.
- Šuplík „Magnetické skládačky“ - obsahuje magnetické skládačky tří vojáků ze tří období fungování pevnosti. Na pozadí jsou tři siluety vojáků, na které je možné skládačky sestavit. Ke každé siluetě je krátký popis daného vojáka.
- Šuplík „Pohybové ilustrace ze života z pevnosti“ - Šuplík obsahuje tři pohybové ilustrace, kdy se dá s částí ilustrace hýbat a tím proměňovat děj.

dotykovy stul

Dotykové hry pro malé i velké
- jsou umístěny v úložných boxech skříněk nebo přímo v prostoru návštěvnického centra.
- 3x velkorozměrové puzzle na vyfrézované překližce s vyobrazením světových pevností (Bourtagne v Nizozemí, Nossa Senhora da Graca v Portugalsku, Palmanova v Itálii)
- 6x dřevěná skládačka sestávající se z kostek bastionů, ravelinů, kurtin a brány

skladacky

Návštěvnické centrum opevnění Šance je začleněno do produktu cestovního ruchu „TECHNOTRASA, surová krása“ v rámci linie „Odhodlání, hrdost a odvaha“ zaměřené na památky a místa související s obranou.
Technotrasa je jeden z klíčových produktů turistického regionu Severní Morava a Slezsko, jehož základy položil projekt Industriální atraktivity v Moravskoslezském kraji realizovaný v letech 2012–2014. Na jeho rozvoji se v současnosti podílejí subjekty z komerční i nekomerční sféry, které představují návštěvníkům i rezidentům unikátní technické dědictví i současnost Moravskoslezského kraje. Více o produktu Technotrasa-surová kráse najdete na webu www.technotrasa.cz, realizátorem je krajská destinační společnost Moravian-Silesian Tourism, s.r.o. a Moravskoslezský kraj.

Interaktivní expozici si návštěvníci můžou prohlédnout buď sami nebo s průvodcem, který poskytuje výklad standardně v českém jazyce. V případě zájmu a za předpokladu, že je aktuálně na místě přítomen pracovník, který na dobré úrovni ovládá polský nebo anglický jazyk či místní nářečí, je možné vést výklad v i v těchto jazycích. Věříme, že výklad v nářečí „ponašymu“ může být atraktivní i pro návštěvníky, kteří nářečí neznají.


Návštěvnické centrum opevnění Šance:
Adresa: Mosty u Jablunkova 1165, 739 98 Mosty u Jablunkova 
+420 596 412 068, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.opevneni-sance.czTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.symbol FB

Otvírací doba: 

Červen - září
Pondělí až pátek: 9:00 - 16:00
Sobota, neděle: 11:00 - 16:00
polední pauza: 11:15 - 12:15
Mimo sezónu (říjen - květen): neděle zavřeno

Větší skupiny prosíme o rezervaci na výše uvedených kontaktech. Děkujeme.

Kontakt na provozovatele a další informace:
GOTIC, příspěvková organizace
Gorolské turistické informační centrum
Mosty u Jablunkova 381, 739 98 Mosty u Jablunkova
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 558 341 586
www.gotic.czsymbol FB

Pořízení interaktivní expozice bylo realizováno v rámci projektu „Opevnění Šance – společná historie, která spojuje dodnes“, registrační číslo CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0002274, který je spolufinancován z FMP Euroregionu TS – ŚC Programu Interreg V-A 2014-2020 ČR-Polsko. Více o projektu zde.

Logo cz pl eu barevne

Logo ER barva

Jsme součástí celoregionálního produktu "Technotrasa, surová krása"

certifikat Technotrasa NCOS 2022

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií