558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde sedm:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Polanka - 4 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
  Zuzana - 2 km
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Návštěvnické centrum opevnění Šance

Příhraniční region Těšínské Beskydy je region s bohatou historií. Významným historickým prvkem spojující region česko-polsko-slovenského trojmezí je systém opevnění Šance, který byl vybudován koncem 16. Století. Je tvořen mnoha prvky opevnění od Koniakowa, přes Hrčavu, Studeničné, Čierné, Svrčinovec až po Mosty u Jablunkova, kde byla hlavní základna. Zde se i nachází nové návštěvnické centrum, které bude otevřené v květnu roku 2020. 

V nově postavené, stylové budově (dokončena v roce 2019) korespondující s historickou podstatou systému opevnění, je nyní vytvářena interaktivní expozice, která návštěvníka netradiční, neotřelou a zábavnou formou uvede do historie fungování systému opevnění Šance. Návštěvnické centrum opevnění Šance je lokalizováno v areálu bývalého opevnění z 16. století v místní části Mosty-Šance. Interaktivní aktivity jsou zaměřeny na rodiny s dětmi a školy, své si najdou i dospělí. Všichni si vyzkouší např. jak funguje dělo, jak se vyrábí střelný prach, jak zněla dobová hudba, jak se staví pevnost, zahrají si tematické elektronické hry i hmatové aktivity. Na vlastní oči si prohlédnou 3D model apod.

Provozovatelem Návštěvnického centra opevnění Šance je GOTIC, příspěvková organizace. Organizace s 12letou historií a zkušenostmi v provozování Turistického informačního centra v centru Mostů u Jablunkova, provozováním interaktivního muzea v Dřevěnce na Fojtství zaměřeného na propagací gorolských lidových zvyků a tradic. GOTIC je od 1.1.2020 provozovatelem nově vznikajícího návštěvnického centra Skutečnost spojení TIC a návštěvnického centra pod jednou hlavičkou GOTIC významně přispěje k snazší propagaci prostřednictvím sítě informačních center a vytvořených systému propagace. TIC sídlí na rozdíl od Návštěvnického centra v samotném centru obce, může tak intenzivně oslovovat návštěvníky obce a informovat je novém produktu zaměřeného do velké míry na rodiny s dětmi. Pro tuto skupinu osob je stále v Mostech u Jablunkova nedostatek aktivit, především v době nepříznivého počasí (většina nabízených aktivit v obci je venkovních).

NC bude slavnostně otevřeno 16.5.2020. Návštěvnické centrum pak bude otevřeno pro veřejnost cca 40 hodin týdně, včetně víkendu, vstup bude zdarma. V době jeho otevření bude vytvořena interaktivní expozice. Vybavení centra a výběr interaktivních prvků je navrženo s cílem návštěvníka uvést netradiční, neotřelou a zábavnou formou do historie fungování opevnění Šance, jež tvoří jedinečnou historii, a vysvětlit mu potřebnost a význam tohoto opevnění.

Interaktivní expozice bude rozdělena do několika témat:

Téma: Elektronický prosvětlovací model
- Bude obsahovat nákres pevnosti v současném stavu s fotkami z jednotlivých částí pevnosti, na okraji stolu budou popisy prvků vyskytujících se v pevnosti. Každý popis bude mít tlačítko, které když se stiskne, tak se rozsvítí fotka objektu, místo na mapě, kde se nachází a ilustrace, jak mohla vypadat v době fungování pevnosti
- „Kvízový šuplík“ – elektronické přiřazovačky s otázkami z historie pevnosti, správná odpověď se prosvětlí po zmáčknutí tlačítka
- Šuplík „Hudba v armádě“ – zvukové a obrazové ukázky. Obsahem budou ilustrace a krátký popisek s armádními hudebními nástroji – bubny, dudy, píšťaly. Bude zde prezentováno, že hudba byla v průběhu dějin využívána nejen k udávání pochodovému rytmu, ale zároveň se nástroje využívaly k udávání povelů během bitvy.

Téma: Balistika
- Interaktivní stůl se dvěma pružinovými děly o velikosti cca 25 x 15 x 10 cm a hradbou pevnosti. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet ostřelovat hradbu pevnosti malými dřevěnými/plastovými kuličkami a pokusit se trefit za hradbu. Děla se budou dát naklopit pouze vertikálně, aby se nedalo střílet mimo stůl. Zadní stěna stolu bude zakončena záchytnou plachtou, aby projektily nelítaly po celé místnosti. Stůl bude doplněn grafikou s principem balistiky a ostřelováním pevnosti.
- Šuplík „Výroba střelného prachu“ - čichové prachovnice se surovinami na výrobu střelného prachu (ledek, síra, dřevěné uhlí). Prachovnice budou zajištěné tak, aby je návštěvník nemohl otevřít. Pro pochopení výroby střelného prachu bude doplněno grafikou se zajímavostmi a komiksovými výjevy z výroby střelného prachu – např. že ledek se získával z moči atp.
- Šuplík „Dělové koule“. V šuplíku bude ukázka několika dělových koulí na potěžkání na lanku. Dále bude šuplík obsahovat grafiku s vývojem dělostřelectva v průběhu fungování pevnosti

Téma: Dotykový stůl
- Na stole budou umístěny dotykové modely – řez mušketou s funkčním zámkem (možnost vyzkoušet funkčnost), křesadlo, dřevěná lopata s okovanou špicí, morgenstern, skleněný granát. Každý exponát bude mít popisek, případně krátké vysvětlení, k čemu sloužil.
- Šuplík „Magnetické skládačky“ - bude obsahovat magnetické skládačky tří vojáků ze tří období fungování pevnosti. Na pozadí budou tři siluety vojáků, na které bude možné skládačky sestavit. Ke každé siluetě bude krátký popis daného vojáka.
- Šuplík „Pohybové ilustrace ze života z pevnosti“ - Šuplík bude obsahovat tři pohybové ilustrace, kdy se bude dát s částí ilustrace hýbat a tím proměňovat děj.

Dotykové hry pro malé i velké
- Budou umístěny v úložných boxech skříněk nebo přímo v prostoru návštěvnického centra, bude možné si je vynést i do venkovního prostředí
- 3x velkorozměrové puzzle na vyfrézované překližce s vyobrazením světových pevností (např. Palmanova, Hamburg, Bourtagne – bude upřesněno při realizaci)
- 6x dřevěná skládačka sestávající se z kostek bastionů, ravelinů, kurtin a brány z nichž si budou moct návštěvníci sestavit pevnost

Provozovatel produktu Návštěvnické centrum opevnění Šance se uchází o začlenění do produktu cestovního ruchu „TECHNOTRASA, surová krása“. Věří, že se v první polovině roku stane jejím plnohodnotným členem, a to v rámci linie „Odhodlání, hrdost a odvaha“ zaměřené na památky a místa související s obranou.
Technotrasa je jeden z klíčových produktů turistického regionu Severní Morava a Slezsko, jehož základy položil projekt Industriální atraktivity v Moravskoslezském kraji realizovaný v letech 2012–2014. Na jeho rozvoji se v současnosti podílejí subjekty z komerční i nekomerční sféry, které představují návštěvníkům i rezidentům unikátní technické dědictví i současnost Moravskoslezského kraje. Více o produktu Technotrasa-surová kráse najdete na webu www.technotrasa.cz, realizátorem je krajská destinační společnost Moravian-Silesian Tourism, s.r.o. a Moravskoslezský kraj.


Návštěvnické centrum opevnění Šance:
Adresa: Mosty u Jablunkova 1165
otevřeno pro veřejnost: od přelomu květen / červen 2020
www.gotic.cz/cs/sance

Kontakt na provozovatele a další informace:
GOTIC, příspěvková organizace
Gorolské turistické informační centrum
Mosty u Jablunkova 381, 739 98
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.gotic.cz, +420 558 341 586

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií