558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
So, Ne, SvátkyZAVŘENOProsinec - Leden
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde pět:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
   
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Památník posledního vlka v Beskydech

Divoké vlčí vytí do měsícem zalitého kraje za úplňkové noci. Vlčí smečky slídící po stopách zvěře desítky kilometrů v rozsáhlých lesích Beskyd. Pastevci chránící stáda svých ovcí před vlky. A všechny podobné scenérie s vlky v našich horách jsou již dávno mrtvé. A i když zde již nejsou horští pastevci se svými stády ani nekonečné divoké lesy, vlci se vracejí zpátky do beskydské divočiny, tedy do té, která zde ještě zbyla.

Ode dne 5. března 1914, kdy byl zastřelený poslední vlk v horském pásmu Beskyd poblíž trojmezí v obci Hrčava, uplynulo již více než sto let. Ovšem v třetím tisíciletí se vlci navracejí zpátky a míří čím dál víc k západu, pomalu obydlují průsmyky, údolí a horská sedla našich hor a svůj pohled upírají dál. V posledních letech se občasně objevují vlci i v Jeseníkách či na Šumavě. Vlčí pohyb a chování v Beskydech sleduje hnutí Duha složené především z přírodovědců a nadšenců, kteří pořádají takzvané "vlčí hlídky".

Svědkem této chmurné etapy divočiny, kdy byli vlci v českých zemích, tak jako ve většině Evropy, vyloveni, stále stojí v obci Hrčava. Tento památník připomíná doby, kdy byl Beskydský domov vlků zpustlý a osiřelý. Tento památník naleznete kousek od autobusové zastávky „Hrčava, Gavlonka“. Z této zastávky se vydáte směrem do vsi Mosty u Jablunkova a přibližně po pěti stech metrech se nalézá lesní cesta, která míří z hlavní cesty doprava do lesů. A odsud pokračuje červena turistická značka, která vás dovede až ke kamennému památníku. Vedle pomníku se nalézá turistický přístřešek, kde si můžete sníst svoji svačinu.

Tento výlet můžete spojit i s výletem na Trojmezí, protože místo se nalézá kolem dvou kilometrů od Hrčavského centra.

GPS souřadnice památníku posledního vlka: 49.5267528N, 18.8185342E

Chcete podrobnější popis místa? Podívejte se na mapu zde.

vlk v beskydech

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií