Gorolský oděv a kroje
Jak vypadá tradiční gorolský oděv a jak se vyrábějí jeho jednotlivé části, se můžou přesvědčit návštěvníci během gorolského dne na téma tradiční oděv. Návštěvníci zhlédnou výrobu krpců, gorolských pásů, půvabné obrázky z paličkované krajky, výrobu krojů a tradičních výšivek.
Kůže, tradiční surovina byla základem pro výrobu gorolských krbců, pásů a opasků - nedílných součástí pasteveckého oděvu. Krbce se šijí z jednoho kusu kůže, po ušití se namokro vytvarují a naklepou na zvláštním kopytu. Vlastní tvar krbce získají až nošením, kdy se zcela přizpůsobí nohám. Specialitou je široký gorolský pás: jeho výroba trvá i více než týden. K zhotovení je potřeba velmi kvalitní kůže, do které se vrývají vzory a zdobí se odlévanými kovovými sponami. Původně složil bačům jako ochrana proti vlkům, později byl spíše na parádu. Pás je také praktický - po obvodu má kapsu, do kterého si Gorol schoval vše důležité - od peněz, nože až po tabák.
Další část lidových tvůrců se během gorolského dne věnuje ukázkám tkaní na stavu, na kterém se tkaly vlněné a lněné látky pro výrobu gorolského oděvu, a výrobě části krojů. Nedílnou součástí ženského i mužského kroje jsou speciální křížkové výšivky. Výšivka však musí být velmi drobná tak, aby křížky nebyly skoro vidět. Vzorník křížkových výšivek byl v minulosti předáván z generace na generaci a pečlivě ochraňován. Pozorovat hbité ruce žen, které vyšívají nebo háčkují čepce je opravdu zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Gorolský den doplňuje výstava gorolských krojů, které do dřevěnky darovali místní obyvatelé.