558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde sedm:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Polanka - 4 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
  Zuzana - 2 km
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Dětský svět

Muzeum Těšínska - výstavní síň Jablunkov zve na výstavu s názvem "Dětský svět", která bude k vidění od 18.10.2018 do 28.2.2019.

Narození člověka je významným momentem v lidském životě, a proto je spojeno v mnoha kulturách s různými zvyky a obyčeji, obvykle propojenými četnými magickými prvky. Cílem těchto obřadních praktik bylo především začlenění dítěte do rodiny a společnosti (návštěvy známých, sousedů a příbuzenstva), zabezpečení šťastného a zdravého života dítěte. Křesťanská kultura vytvořila jeden z nejdůležitějších obřadů v životě člověka – křest. Výstava Dětský svět je zaměřena na toto základní období života dítěte a na předměty, které jsou s jeho dětstvím úzce spjaty.

Ještě ve druhé polovině 19. století čítaly rodiny na Těšínsku deset i dvanáct dětí. Nově narozenému dítěti pořizovala rodina novou výbavičku, proto také na výstavě nechybí základní součástky dětského odívání od kojeneckých košilek a povijanu až k těšínským dětským sukním, kabotkům a krpcům.

Výstava také prezentuje předměty spojené s obdobím školní docházky - dnes již zapomenuté školní pomůcky, např. dřevěný penál, břidlicová tabulka, staré slabikáře a učebnice. Nejvíce prostoru je věnováno dětským hračkám. Vyráběly se zejména z přírodních materiálů a často věrně napodobovaly předměty denní potřeby (nábytek, nádobíčko, nářadí, dopravní prostředky, dětské kočárky apod.). Na výstavě jsou prezentovány hračky z konce 19. století a 1. poloviny 20. století – panenky, houpací koně, zvířátka, auta, vláčky, nábytek s nádobíčkem a jiné.

Místo konání: Mariánské náměstí 14, Jablunkov (Muzeum Těšínska, výstavní síň Jablunkov)
GPS souřadnice: 49°34'35.196"N, 18°45'48.356"E
kontakt: +420 558 359 533
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
web: www.muzeumct.cz/jablunkov

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií