558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
So, Ne, SvátkyZAVŘENOProsinec - Leden
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde pět:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
   
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Doprovodné infrastruktury NS Mionší a Stezky krajinou dávných horalů

Od května 2014 (u parkoviště NS Mionší) je v Dolní Lomné otevřena „Doprovodná infrastruktura NS Mionší“ (informační centrum, zemědělský dvorek, dětský koutek, pohádková stezka) ale i nová naučná stezka poetickým názvem „Stezka krajinou horalů“.

Informační centrum slouží turistům ale i obyvatelům obce k odpočinku a relaxaci. Získáte zde aktuální informace o obci, o regionu, informace o trávení volného času, doporučených
turistických trasách a program kulturních a sportovních akcí. Nalezneme zde drobné výrobky lidových řemesel z Dolní Lomné (keramika, dřevěné vyřezávané výrobky), letáky, materiály o Mionší, o obci Dolní Lomná a regionu. U srubu stojí dřevěná vyřezávaná figura představující Frantu Šišku (imaginárního občana Dolní Lomné z písničky Milionář od Jarka Nohavici).

Zemědělský dvorek tvoří dřevěná koliba s ukázkami tradičního zpracování ovčího mléka. Zdejší výrobky budou moci návštěvníci ochutnat. Nechybí zde tradiční salašnické vybavení. Asi největší atrakcí je možnost zblízka vidět, pohladit si či krmit tradiční hospodářská zvířata (ovce, kozy, králíky, slepice, krávu s telátkem, husy, kachny, prasata). Nechybí ani včelín a jako zajímavost zde bude jezevec. Zvídavější návštěvníci tu najdou informace o zvířatech či místní přírodě.

Dětský koutek je vybaven dřevěnými herními dětskými prvky, pro menší i větší děti. Ke skotačení jsou zde hopsadla, houpačky, skluzavka, pružinové houpačky a mnoho dalších.

Dále naučná stezka Mionší (pouze s průvodcem, tel. 558 357 411) byla doplněna o pohádkovou stezku. Na stojanech jsou osazeny tabule, na kterých jsou vypravovány pohádky s lidovou tématikou. Pohádky si můžete přečíst ve třech jazycích: česky, polsky a anglicky.

Projekt „Doprovodná infrastruktura NS Mionší“ je spolufinancován Evropskou unií.

Nová naučná stezka s poetickým názvem Stezka krajinou dávných horalů, jejíž trasa začíná na parkovišti NS Mionší (u IC) a po nově vyznačené trase vede okolo chaty Polana na hřeben Malé Kykuly. Trasa má cca 4 km, a na 7 zastaveních nabídne nahlédnutí na zdejší krásnou krajinu očima horalů, kteří tu žili před 100 lety. Vedle příběhů o krajině a lidech nabízí tato trasa nečekaně pěkné výhledy jak na údolí Lomné, tak např. na prales Mionší. Návštěvníci, kteří mají rádi delší vycházky jistě ocení, že k návštěvě NS mohou snad přidat další cíle – lze vyrazit k chatám na Kozubové, na Kamenitém, nebo se 2 cestami vrátit do Lomné. Pro děti jsou v IC k dispozici pracovní listy, případní návštěvníci z ciziny zas jistě ocení texty v angličtině či polštině, které jsou k dispozici rovněž na letáčcích. Zvídavější návštěvníci, vybavení mobilem s fotoaparátem, si mohou doplňkové informace ke stezce „stáhnout“ pomocí tzv. QR kódů.
Stezku vybudovala Správa CHKO Beskydy díky pochopení a podpoře Lesů ČR s. p. – Lesní správy Jablunkov v rámci projektu LIFE + „Jednotný informační a komunikační systém ochrany přírody v NUTS II Moravskoslezského“.

Obec Dolní Lomná a Správa CHKO Beskydy se těší na setkání s Vámi.

Místo: Dolní Lomná (u parkoviště NS Mionší)
GPS souřadnice: 49°32'45.838"N, 18°40'49.363"E

 

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií