558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Září - Červen
So, svátky8:30 - 12:30Září - Červen
Po-Pá8:00 - 16:00Červenec - Srpen
So8:30 - 14:30Červenec - Srpen
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červenec - Srpen
So, Ne, SvátkyZAVŘENOProsinec - Leden
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde pět:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
   
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Putování vybranců z Velké na Starou šanci

Pokud  Vás a vaše děti baví turistika a rádi se dovídáte něco nového o historii, nenechte si ujít náš turistický výlet. V sobotu 22. června si můžete projít trasu od Velké šance v Mostech u Jablunkova až po Starou šanci na Svrčinovci. Cestou se dozvíte plno zajímavostí o historii jablunkovských šancí a samozřejmě nebude chybět nějaký ten zábavný úkol k tomu. Akce navazuje na povinnosti vybranců. Jednou z nich byl právě i pohyb mezi ostatními pevnostmi opevnění. Staňte se na chvíli jedním z vybranců.

Vybranci sloužili na Velké šanci a celých Jablunkovských šancích od 40. let 17. st. a takto pojmenováni byli podle nařízení těšínské kněžny Lukrécie Alžběty postavit = vybrat do zbraně každého šestého poddaného. Vybranci tvořili strážní oddíly, jež měly zabránit překročení hranic menšímu počtu nepřátel nebo také k vykonávání stavebních prací na opevněních.

Průběh slezsko-uherské hranice nebyl pevně stanoven až do konce 18. století, a proto se stávala zdejší oblast ideálním místem pro nelegální přechody osob a pašování tovaru, zejména soli, koření, tabáku, vína nebo koní. Území bylo navíc od poloviny 17. do poloviny 18. století ohrožováno neustálými útoky uherských povstalců, kteří zdejší oblast nárokovali ve prospěch Uher. Postupně se hranice fakticky ustavila zhruba na průběhu dnešní linie.

Oddíly vybranců sloužily nejen při obraně hranice v případě napadení, ale měly také hlídat slezskou hranici proti pašerákům. Přijďte si zkusit, jak to tenkrát asi bylo…vydejte se pěšky z Velké šance na Starou šanci a zpět.
• Cestou určitě narazíte na dobovou hraniční kontrolu nebo rebelující uherské povstalce
• Zkusíte si „propašovat“ pytlík s vzácným kořením nebo tajné dokumenty a informace
• Na Staré šanci se můžete občerstvit například opékáním špekáčků (vezměte si s sebou)
• Po návratu na Velkou šanci vás čeká odměna

Účast je individuální, kdykoliv během trvání akce od 10:00 do 16:00. Registrace a start je v Návštěvnickém centru opevnění šance. Trasa měří celkem 6 km (tam a zpět).
Součásti akce budou také ukázky střelby z muškety a děla.

Neváhejte a doražte, těšíme se na vás!

Putovani vybrancu mapa 22.6.2024

Místo konání: Návštěvnické centrum opevnění Velká šance 1165
GPS souřadnice: 49.4970783N, 18.7428764E
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 596 412 068
FB stránka
Webová stránka

 

Akce je realizována v rámci projektu „ŠANCEFEST – ZÁBAVNÉ POZNÁNÍ HISTORIE VELKÉ ŠANCE“, který je spolufinancován z dotačního programu Moravskoslezského kraje Programu podpory aktivit v oblasti kultury v Moravskoslezském kraji na rok 2024, PPA 2024, č. smlouvy 00747/2024/KKP.

logo msk

 

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií