558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde sedm:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Polanka - 4 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
  Zuzana - 2 km
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Středověké opevnění Šance

„... píše se 16. století, české země byly v podrůčí Rakouska – Uherska a Jablunkovský průsmyk nabýval na významu obchodním i válečným. V době řádění tureckých vojsk, krvežíznivých násilníků drancujících uherské země až k Žilině. V těchto pohnutých dobách se začíná psát historie původně kamenných hradeb, tvrzí a příkopů vystavěných na příkaz těšínského knížete Adama Václava.“

„Jablunkovský průsmyk byl znám okolním národům již odedávna ...“
... vedla tudy prý od pradávna cesta z Uher do severních slovanských zemí. Již za časů římského císařství táhly tudy ozbrojené tlupy římských vojáků s obchodními výpravami.

V pohnutých časech tureckých válečných výprav se chvělo obyvatelstvo těšínského knížectví obavami, zda divoké hordy cizích násilníků, loupících, pálících a vraždících po uherských zemích až k Žilině, nevniknou Jablunkovským průsmykem do klidného Slezska. Proto dal těšínský kníže Adam Václav roku 1578 cesty v hlubokých pohraničních lesích zatarasit záseky a na přechodu hranic nedaleko Mostů u Jablunkova byly postaveny pevné kamenné hradby a tvrze chráněné valy a hlubokými příkopy – Stará šance.

Naposled byly hradby silněji obsazeny roku 1741 za války slezské, kdy bylo Slezsko opanováno pruským vojskem, jež vtrhlo i do Jablunkova. Město obsadilo a odtud podniklo útok na hradby u Mostů. Pruské vojsko hradby obsadilo a zničivše je, odtáhlo k severu.

Zajímavosti

Součástí opevnění Jablunkovského průsmyku je 8 objektů z nichž se zachovaly podstatné části dodnes: Velká šance – Mosty u Jablunkova, Malá šance – Valy Čierne, Stará šance - Svrčinovec, Megoňky (Čadca), Mosty – Dolina, Bukovec (V Sušu, na Kempě, na Dílku).

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií