558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Říjen - Květen
So, svátky8:30 - 12:30Říjen - Květen
Po-Pá8:00 - 16:00Červen - Září
So8:30 - 14:30Červen - Září
Ne, Svátky8:30 - 12:30Červen - Září
 • Gorolské turistické informační centrum
  Gorolské turistické informační centrum

  Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

 • Mosty u Jablunkova
  Mosty u Jablunkova

  Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

 • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
  Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

  Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde sedm:

  Gírová - 4 km
  Kamenná chata - 6 km
  Polanka - 4 km
  Severka - 5 km
  Skalka - 4 km
  Studeničný - 5 km
  Zuzana - 2 km
 • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
  Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

  Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

 • Gorolszusem nad Mosty
  Gorolszusem nad Mosty

  Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

 • Dovolená na kole
  Dovolená na kole

  Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Gorolské tradice na česko-polsko-slovenském trojmezí

Projekt je zaměřen na propagaci gorolských tradic prostřednictvím zážitkové kultury s využitím folklórních aktivit typických pro gorolský region na česko-polsko-slovenském trojmezí. Gorolské tradice budou propagovány oběma partnery společně prostřednictvím: 

 • výstavy předmětů a nástrojů používaných v regionu trojmezí
 • ukázek umění lidových tvůrců z ČR, PL i SK na cyklu gorolských dnů
 • kulturních akcí v Mostech a na Istebne
 • vánočních koncertů hudebních souborů v Mostech a Istebne.
 • vydání společných propag. materiálů: kalendáře, prospekty o souborech, CD a publikace

 

Projekt Gorolské tradice na česko-polsko-slovenském trojmezí navazuje na projekt Propagace gorolské lidové tvorby realizovaný v 2009-10 s Gminnym Ośrodkem Kultury Istebna. GOK nemohl z ekonomických důvodů předložit navazující projekt a doporučil nového partnera, který se dlouhodobě propagací gorolských tradic zabývá. Předkládaný projekt využívá získané zkušenosti a je inovativní: nově proběhnou 2 vánoční koncerty a 2 velké kulturní akce v obou obcích a budou vydané zcela nové propagační materiály, nově jsou zařazeny gorolské dny s velikonoční a vánoční tematikou, jarmark řemesel. K propagaci budou využity výstupy předcházejícího projektu - banery a prospekty, regionální suvenýry, webová podstránka aj.

Smyslem projektu je rozvoj spolupráce mezi GOTIC a SSK Istebna, kterou partneři využijí pro účinnou propagaci a zachování gorolských tradic.

Cílová skupina:
Lidoví tvůrci: motivace k udržování tradic. Prezentace jejich umění na pořádaných akcích společně s PL a SK tvůrci. Výměna zkušeností, rozvoj spolupráce. 20-25 tvůrců z CZ, PL a SK

 • Amatérští hudebníci a tanečníci. Prezentace jejich umění na koncertech v Mostech a Istebne, porovnání činnosti s PL a SK umělci. Prezentace ve vydávaných materiálech: prospekt, publikace a CD. 50 hudebníků z CZ, PL
 • Občané euroregionu: Uchování kulturního dědictví, zprostředkování tradičních zvyků, vyzkoušení si řemesla. Podpora sounáležitosti občanů s regionem a zajištění kulturního vyžití.
 • Turisté: seznámení s folklórem a poskytnutí zážitku. Mosty jsou významným cílem, do obce přijíždí denně v zimě až 2000, v létě 1300 lidí. Nabídneme zážitek ubytovaným v Mostech (kapacita 400 lůžek), na Istebne (kap. 2500) a na Jablunkovsku (kap. 2000).
 • Partneři: výměna zkušeností při pořádání akcí, spolupráci s lidovými soubory, tvůrci a propagaci gorolských tradic

 

Přeshraniční dopad projektu:

Realizace projektu má příznivý vliv na odstraňování bariér v přeshraničních kontaktech a vytváří podmínky pro rozvoj příhraniční gorolské oblasti v oblasti Mostů u Jablunkova, Istebne a širšího zázemí. Tento region se vyvíjel společně, používalo se stejné nářečí, podobné nástroje a udržovaly se obdobné zvyky.

Realizací dojde k prohloubení vztahů mezi gorolskými lidovými tvůrci na české, polské i slovenské straně díky společným ukázkám gorolských tradic. Bude se rozvíjet spolupráce gorolských souborů díky společným vystoupením na obou stranách hranice a při práci na materiálech propagujících jejich umění. Jelikož se jedná o první společný projekt obou partnerů, očekávají prohloubení vztahů a nastartování další spolupráce při pořádání obdobných akcí v budoucnu.

Cílem projektu je vytvořit zázemí pro udržování gorolských tradic na trojmezí a tyto tradice propagovat. Realizací se zvýší propagace obou obcí a Euroregionu Těšínské Slezsko díky pořádaným akcím, koncertům, propagačním materiálům, CD a knize.

Cíle/očekávané výsledky/dopady:

 • propagovat gorolské tradice formou pravidelných ukázek umění lidových tvůrců, hudebníků a tanečníků z regionu trojmezí a společných koncertů v Mostech a na Istebne
 • propagovat gorolské tradice trojmezí prostřednictvím nových společných propagačních materiálů zahrnující umělce z Česka i Polska
 • iniciovat přeshraniční potkávání lidových umělců a tvůrců v regionu trojmezí za účelem snahy o udržení společných tradic a umění
 • zvýšit propagaci území obou partnerských obcí Mosty a Istebna a euroregionu Těšínské Slezsko

 

Cíle projektu naplňují cíle fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko 

V rámci českého projektu bude zhotoveno

 • 250 ks kalendáře
 • 2000 ks prospektů o souborech
 • 3000 ks samolepek
 • 1000 ks propagačních tašek
 • 1500 ks propagačních kalendáříků
 • 2 banery

 

Rozpočet projektu:

 • Celkový rozpočet: 13.161 EUR
 • Dotace z programu FMP OPPS ČR-PR 2007-2013: 11.186,85 EUR tj. 85 % z celk. rozpočtu
 • Vlastní vklad GOTIC: 1974,15 EUR

 

Zahraniční partner
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Istebna
Istebna 1017, 43-470 Istebna
Tadeusz Papierzyński
tel.: +48 503 406 658
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zespolistebna.pl

Projekt je spolufinancován z prostředků Fondu mikroprojektů v Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński Operačního programu, přeshraniční spolupráce Česká republika - Polsko 2007 – 2013, RČ: CZ.3.22/3.3.05/11.02273

adresa: Mosty u Jablunkova 381
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon: 558 341 586

EU loga

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií