558 341 586
603 825 226
ic@gotic.cz


Provozní doba IC:
Po-Pá8:00 - 16:00Celý rok
So8:30 - 14:30Červenec - Srpen
So, svátky8:30 - 12:30Září - Říjen a Březen - Červen
Ne, svátky8:30 - 12:30Červenec - Srpen
So, Ne, svátkyZAVŘENOListopad - Únor
  • Gorolské turistické informační centrum
    Gorolské turistické informační centrum

    Srdečně zveme na tzv. „gorolské dny“, během kterých si můžete vyzkoušet některé z původních řemesel, dovědět se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámit se s gorolskými zvyky.

  • Mosty u Jablunkova
    Mosty u Jablunkova

    Mosty u Jablunkova najdete lehce – leží v nejvýchodnější části České republiky, v Moravskoslezském kraji, na trojmezí tří států – Česka, Polska a Slovenska. Jejich rozloha, kde žije přibližně 4.000 obyvatel, dosahuje 34 km2, celková délka obce je 8 km.

  • Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”
    Turistický výšlap aneb „Z chaty na chatu”

    Blízké okolí Mostů u Jablunkova vyniká velkou koncentrací turistických chat. Najdete jich zde pět:

    Gírová - 4 km
    Kamenná chata - 6 km
    Severka - 5 km
    Skalka - 4 km
    Studeničný - 5 km
     
  • Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky
    Výlet za historií a světovou raritou: Šance a Megoňky

    Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).

  • Gorolszusem nad Mosty
    Gorolszusem nad Mosty

    Krásná příroda, kulinářské speciality místní kuchyně a aktivní odpočinek s celou rodinou. Sen nebo skutečnost? Navštivte Ski areál Mosty s celoročním provozem a najdete zde náročné atrakce s pořádnou dávkou adrenalinu i příjemnou zábavu.

  • Dovolená na kole
    Dovolená na kole

    Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na trekingových a především na horských kolech. Nachází se zde síť značených cyklotras vedoucích až na vrcholky hor s chatami s dobrým občerstvením.

Med a včelařství

Gorolský den na téma med a včelařství si je protkán vůni medu, vosku a bzučením včel. Návštěvníci si mohou na místě ozdobit a pak odnést medový perníček, zasednout ke stolu s včelaři a zkusit se vyrobit vlastní svíčku z vosku. Součástí je ochutnávka medu a medových produktů místních včelařů, kteří návštěvníky během dne seznamují s chovem včel.

K vidění jsou moderní i téměř zapomenuté nástroje a vybavení pro chov včel, získávání vosku a výrobu medu. K vidění je např. vařák a ruční lis na vosk, úly s rámky a různá zařízení pro ošetřování včelstva. Gorolský den je doplněn soutěžní výstavou dětských prací, výstavou fotografií s včelařskou tématikou místních fotografů a odbornou přednáškou včelařů.

Dětem medu malou lžičku, nám dospělým štamprličku...

V Gorolském turistickém informačním centru nabízíme ke koupi nejen během Gorolského dne medové likéry, medoviny a med. Medové likéry mají velmi blízko k tradiční miodule, kterou si gorolé odnepaměti připravovali pro sváteční chvíle. Ruční příprava těchto likérů zaručuje zachování zázračných účinků medu. Posilují imunitu, zlepšují trávení a přinášejí dobrou pohodu.

Slezské královny Vařonka a Miodula

Navštivte tradiční akce v Mostech či celých Těšínských Beskydech a ochutnejte místní speciality – vařonku či miodulu. Jedná se opravdu o královny mezi tradičními štamprlemi, bez kterých se neobejde žádná veselá společnost. Prosím, seznamte se!

Vařonka je kořalka, jejíž chuť určuje je karamel a koření. Připravuje se z cukru, který navlhčíme rychle studenou vodou, dáme do čistého hrnce a upražíme je do žluta. Potom nalijeme na cukr 3/4 litru povařené vody, přidáme 6 cm skořice, citronovou kůru i šťávu (1/4 citronu), 3-5 hřebíčků a dobře vše povaříme. Vařící tekutinu dobře přikrytou odstavíme z plotny, a opatrně do ní nalijeme 1/4 l lihu, přidáme 2 lžíce dobrého medu (není podmínkou) a zamícháme. Původně se podávala horká a omaštěna vysmaženou slaninou: vařonka se špyrkami.

Miodula je kořalkou, jejíž chuť určuje med. Její příprava je sice jednodušší než příprava vařonky, ale o to více záleží na kvalitě medu, o líhu ani nemluvě. Připravujeme ji smícháním medu, převařené vody a líhu v poměru 1:1:1.

Patroni včelařů, včel a jejich díla z dávné minulosti

Tak jako máme my, lidé své patrony, mají jich i různé povolání. V dávné minulosti měli zejména cechy své ochránce. Jejich obrazy měli na svých praporech a v den patrona pořádali různé slavnosti. Také včelaři měli od nejstarších dob své patrony, kteří ochraňovali včelaře, včelky a jejich dílo. O včelkách se nesmělo hovořit jako o zvířatech, ale jako o lidech. Jsou to dělnice. Proto když šli okolo včelína lidé, pozdravili jich: „Pomáhej Pán Bůh, včeličky!“
Sv. Jan Almužník (*550), svátek 23. ledna: když jednou biskup Almužník v zahradě usnul, přiletěl roj včel, usadil se na větev a u jeho pravé ruky zakrátko postavily včelky malý plást s medem. Předpověděly mu, že bude dobrosrdečný a také byl.

  • Sv. Valentýn, svátek 14. února: v den sv. Valentýna dávali včelaři v celé Francii sloužit bohoslužby, při kterých děkovali Bohu za úrodný rok a dobrou pastvu pro včely. Do chrámu přinášeli slaměné úly se včelami. Po bohoslužbách při slavnosti pili v hostincích medovinu.
  • Sv. Jan Křtitel, svátek 24. června: patron včelařů
  • Sv. Klára, svátek 1. srpna: Narodila se v Asisi roku 1194. Sv. Klára je jedinou světicí, která se starala o včely. Byla milovnicí květin, které pěstovala na ozdobu oltáře, naproti tomu se věnovala i rostlinám, z kterých včelky donášely med. Věděla, že med je zdravý a posilňující. Uctívali ji včelaři po celé Itálii.
  • Sv. Bernard, svátek 20. srpna: uznávaný ochránce včel a včelařů. Založil mnoho klášterů, ve kterých doporučoval se zabývat včelařstvím. O tomto biskupovi se povídá, že se jednou do jeho včelína dostal zloděj, rozbil mu úl a chtěl ukrást med. Včely ho začal bodat. Utekl ke sv. Bernardovi a prosil o odpuštění. Ten ho požehnal a včely se vrátily do úlu.
  • Sv. František Assiský, svátek 4. října: miloval přírodu i včely. Když přiletěl roj včel, měl připravené slaměňáčky, do kterých jich vkládal, aby byli chráněné před zimou.
  • Sv. Ambrož, svátek 7. prosince: Jeden z prvních patronů včelařů. Bývá vyobrazený s úlem včel, někdy se včelařským kloboukem. Žádal zemskou šlechtu o pomoc a péči při rozvíjení včelařství na vesnicích a statcích.

Fotogalerie

Neznáme se? Poznejme se!
Dny s řemeslem v dřevěnce
Prázdninové čtvrtky v dřevěnce
home photo other en
Více fotografií